CLOSTRİDİUM BOTULİNUM

Clostridium botulinum ismiyle çok fazla meşhur olmasa da oldukça tehlikeli bir bakteridir. Kendileri anaerop olarak yaşamlarını sürdürüp gram (+) sınıfına girerler. Genellikle konservelerde bulunup varlığını konserve kapağının üzerinde bombe yaparak belli eder. Ama önce bu bakterimizin nasıl ve kim tarafından keşfedildiğine bir değinelim. C. Botulinum, Van Armenger tarafından 1896 yılında incelenip araştırılmıştır. Armenger araştırmasında, tam olarak dumanlanmamış jambon yediği için zehirlenen bir grup insanı ve jambonları incelemiş ve ölen bir hastanın karaciğeri ile jambondan C. Botulinum izole etmiştir. Yine Armenger bu etkene ait toksinleri de ortaya koymuştur.Clostridium Botulinum bakterisinin ürettiği sinir sistemine saldıran zehirli bir toksinin neden olduğu çok tehlikeli bir zehirlenme türüdür Botulizm.

Zamanında müdahale edilmezse eğer sonucu organizmanın ölümüne yol açar. En birincil etkeni konservelerdir. Ev yapımı konservelerde bakterinin dirençli sporları normal pişirme yöntemleri sırasında ölmemelerinden kaynaklıdır. Aslında bakteriyi yok etmek oldukça kolay 80 °C'de 10 dakika veyahut biraz daha fazla ısı verilmesiyle yok edilebilir.

C. Botulinum bakterisinin neden olduğu botulizm güncel olarak beş klinik şekilde görülür; klasik gıda botulizmi, infant botulizmi, yara botulizmi, nedeni bilinmeyen olgular ve kazara gelişen botulizmdir.

Gıda kaynaklı botulizm de kuluçka süresi 4 saat ile 8 gün arasında değişmesine rağmen genellikle toksinli gıdanın tüketilmesinden yaklaşık 18 ile 36 saat sonra belirtiler ortaya çıkar.

Zehirlenmenin genel belirtileri bulanık ve çift görme, ağız kuruluğu, konuşma ve yutkunmada zorluk çekme, kalp atımında azalma, tansiyon düşüklüğü, nefes alıp vermede zorluk, diğer kasların zayıflığı, ağrılı şişmeler, terleme bozuklukları, karın ağrısı, kusma ve kabızlık yer almaktadır. Tedavi edilmediği takdirde yüksek ölüm oranına sahiptir.

İnfrant diğer adıyla bebek botulizmine bakacak olursak adından da anlaşılacağı gibi erişkin organizmalarda rastlanmıyor. Genellikle 1 yaşından küçük bebeklerde gözlemleniyor. Bebek botulizmi, bakterilerin bağırsaklarda gelişerek toksini serbest bırakmasıyla olurşur. Bu olay bebeklerin toprak veyahut bal yemesinden kaynaklanır. Belirti olarak ağlama, yutma ve solunum güçlüğü, giderek başını tutamama görülür.Yara botulizmin de deri içine ya da kas içine eroin enjeksiyonu sonucu oluşursa da açık kırıklar, diş apseleri, silah yaralanmaları ve sinüzit sonrası da olabilir. Kuluçka dönemi 1-3 haftadır. Belirtileri besin kaynaklı botulizmdeki gibidir.

C. Botulinumun 1 gramı 225 milyon insanı öldürebilir. Ağız yoluyla bir tadımlık botulinum toksininin alınması bile aşırı derecede zehirleyicidir.


Korunma yolları olarak ev yapımı konserveler ve kapağı bombeleşmiş konserveler yenmemeli, konserve yapılırken konserve kapaklarının yeni veya paslanmamış olmasına dikkat edilmelidir. Botulinum toksini 85°C’de 5 dakika ısıtmakla etkinliğini yitirir, ancak sporların da ölmesi için 120 °C’de en az 30 dakika kaynatılmalıdır. Ve son olarak bir yaşından küçük bebeklere bal verilmemelidir.


KAYNAKÇA

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/bulasici-hastaliklar/batilusmus

https://www.britannica.com/science/botulism

https://sagligim.gov.tr/akut-bagirsak-enfeksiyonlari/botulizm-botulismus.html

https://mobil.diatek.com.tr/Makale-Yontem/Gida-Hijyeni-ve-Guvenligi/Clostridium-Botulinum-Nedir_3496.htm

Görseller

https://www.pexels.com/tr-tr/

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör