Kanser Tedavilerinde Yeni Bir Soluk!

Tümörlerdeki genetik değişiklikler, immünoterapiye kimin yanıt vereceğini tahmin edebilir.


Araştırmacılar, immünoterapiden kimin yararlanacağını tahmin etmek için kullanılabilecek tümörlerde genetik değişiklikler keşfettiler.


Bu bilgi bizlere; bu tür tedaviye iyi yanıt verebilecek kişileri belirlemede kullanılmanın yanı sıra, tedavilerini başlatmadan önce, başka seçenekler sunulması gerektiğini belirlemeye de yardımcı olabileceği tahmin ediliyor.


Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları CEO'su Michelle Mitchell, insanların immünoterapiye başlamadan önce bunun kendileri için doğru tedavi yöntemi olup olmadığını anlamak için basit bir test yaptırdıkları bir gelecek düşünmenin harika olduğunu söyledi.


"Bu sadece hastaları gereksiz tedavi almaktan ve bununla birlikte gelebilecek ciddi yan etkilere dayanmaktan kurtarmayacak, aynı zamanda NHS tedavi maliyetlerini de kurtarabilir."

Türünün yapılmış en büyük çalışması!

Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanımasına ve onlara saldırmasına yardımcı olan bir tedavi olan immünoterapi, belirli kanser türlerini tedavi etmeye yönelik bir yaklaşım olarak önemli ilerleme kaydetmiştir. Ancak bu basit aşamalardan oluşmuyordu, insanların kanserlerinin yalnızca bir alt kümesinin buna yanıt vermesiydi - bilim adamlarının anlamaya istekli olduğu şey de buydu.


“Kontrol noktası inhibitörleri, cilt ve akciğer kanserleri dahil bir dizi kanserin tedavisinde gerçekten değerlidir. Ancak ne yazık ki her zaman işe yaramıyorlar ve bazen ciddi yan etkilere neden olabilirler. " - Cancer Research UK'de baş klinisyen ve Francis Crick Institute ve UCL'de grup lideri Profesör Charles Swanton

Ekip, son çalışmada, kontrol noktası inhibitörleri olarak bilinen kanser hücrelerinin vücudun bağışıklık yanıtını kapatmasını engelleyen belirli bir immünoterapi türü ile tedavi edilen 1000'den fazla hastanın tümörlerindeki genetik değişiklikleri inceledi.


Dr. Kevin Litchfield, çalışmanın türünün en büyüğü olduğunu ve 7 kanser türünden ve binden fazla insandan gelen genetik ve gen ekspresyon verilerini analiz ettiğini söyledi.

Araştırmacılar, geliştirdikleri testin kontrol noktası inhibitörlerine kimin yanıt verip vermeyeceğini ve şu anda mevcut testlerden daha doğru olup olmadığını doğru şekilde belirleyip belirlemediğini görmek için Danimarka'daki klinik ortaklarla birlikte çalışıyorlar.


Swanton, bulguların potansiyeli karşısında heyecanlanıyor. "Doktorların, onlara bu ilaçların her bir hastada etkili olup olmayacağını söyleyen doğru bir testi varsa, daha bilinçli tedavi kararları verebilecekler" dedi. "En önemlisi, bu ilaçların yardımcı olma olasılığı düşük olan hastalar için diğer seçenekleri daha hızlı arayabileceklerine olanak kılacak."Referanslar

  1. Alexandrov L.B., Jones P.H., Wedge D.C., Sale J.E., Campbell P.J., Nik-Zainal S., Stratton M.R. Clock-like mutational processes in human somatic cells. Nat. Genet. 2015;47:1402–1407.

  2. Aredo J.V., Padda S.K., Kunder C.A., Han S.S., Neal J.W., Shrager J.B., Wakelee H.A. Impact of KRAS mutation subtype and concurrent pathogenic mutations on non-small cell lung cancer outcomes. Lung Cancer. 2019;133:144–150.

  3. Andreatta M., Nielsen M. Gapped sequence alignment using artificial neural networks: application to the MHC class I system. Bioinformatics. 2016;32:511–517.

  4. Litchfield, K et al. (2020) Meta-analysis of tumor- and T cell-intrinsic mechanisms of sensitization to checkpoint inhibition. Cell. DOI:https://doi.org/10.1016/j.cell.2021.01.002

236 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör