Yeni bir Mikroişlemci: Raspberry Pi Pico

Mikroişlemci denince çoğu kişinin aklına ilk gelen kelime “Arduino”dur. Ancak bunun değişmekte olduğu bir döneme giriyor olabiliriz. Raspberry Pi firmasından ortaya çıkan RP2040(Pico) adlı ürün yakın zamanda piyasaya sürüldü. Ancak bu ürün açığa çıkmadan önce Raspberry Pi şirketi çeşitli modelleri olan minik bilgisayarlarla biliniyordu. Arduino gibi mikroişlemciler ortaya çıkaran bu firmanın Arduino’nun aksine bu ürün çeşidinde tek modeli bulunmaktadır. Ancak Pico modelinin aldığı desteğe göre, bu sayı artabilir. Şimdi en çok bilinen Arduino çeşidi olan Arduino Uno’yla, Raspberry Pico’yu karşılaştıralım.Arduino Atmel marka işlemci olan ATMEGA328P ile çalışmaktadır. 16 Mhz saat hızıyla ve 28kb flash depolama alanına sahiptir. Raspberry Pi Pico’ysa 133 MHZ’e kadar yüksek hızlara çıkabilmektedir ve 2 MB’e kadar flash depolama alanına sahiptir. Genel –kullanımlı giriş çıkış pinlerine gelelim. Bu pinler sizin kullanacağınız sensörleri veya cihazı bağlamak için kullanılır ve mikroişlemcilerle de bunlarla işlem yapabilirsiniz. Arduino Uno’da bu pinlerden 20 tane bulunmaktadır ve bunlardan 6’sı analog giriş için geriye kalan 14’üyse dijital giriş için kullanılmaktadır. Ancak Pico ise böyle çalışmamaktadır. Pico’nun pinleri çift sıralı paket olarak sınıflandırılmıştır ve bunun sağladığı en önemli avantajlardan biriyse bu işlemcilerle çalışırken oldukça kolay bir şekilde başka cihazların üzerine konabilmektedir. Pico’nunsa bu amaca hizmet ettiği 26 pini vardır. Bu pinlerden 4 tanesi analog pin olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra, Arduino’da da kullanılabilen iletişim protokollerini desteklemektedir. Piconun işlemcisini de Arduino’yla karşılaştırdığımız zaman yine daha üstün olduğunu görebilmekteyiz. Pico 32-bit bir işlemciye sahipken Arduino’nunki 8 bittir. [1]

Bunları okuduktan sonra “Peki, fiziksel özellerinden bahsettik ancak bu karta nasıl kod yazılıyor?” gibi bir soru canlanmış olabilir. Daha önce Arduino’da proje çıkartmış olanların da bilebileceği üzere, Arduino C ve C++ gibi bir dille Arduino’nun bilgisayardaki arayüzü üzerinden kodlanmaktadır. Kodunuzu bitirdiğini zaman veya test etmek istediğiniz fonksiyonlar olduğu zamansa , Arduino’yu bilgisayarınıza USB girişinden bağlayıp kodlarınızı çalıştırabiliyorsunuz. Raspberry Pi Pico’ya da kodlarınızı bu şekilde gönderebiliyorsunuz ancak bu sefer iki dilde kodlama şansınız var. Bunlardan biri yine C veya C++, diğerinin adıysa MicroPython. MicroPython kullanacaksınız Thonny adlı bir arayüz programı indirip, gerekli işlemleri yapıp başlayabilirsiniz.

Eğer bu tarz teknolojileri daha önceden araştırmadıysanız, büyük ihtimal fikirleri hakkında hiç bilgi sahibi değilsiniz . Genelde düşünülenin aksine bu tipteki ürünler oldukça ucuzdur. Raspberry Pico şuanda 4 dolar gibi bir ücretle satışını sürdürmektedir. Tavsiyem bu konulara ilgiliyseniz kendinize oldukça ucuz olan bu ürünü olup deneme projeleriyle başlamanız olacaktır. Deneme projelerine örnek verecek olursam da, yazılım dünyasına giriş olan “Hello World” u Picodan yazdırararak veya 1-2 tane ledin ışığını açıp kapatabilirsiniz.

Raspberry Pi böyle bir ürün çıkarmış olmasına rağmen, pazardaki durumunu daha bir süre geçmeden bilemeyeceğiz. Acaba bu yeni çıkan Pico ürünü Arduino’nun önüne geçebilecek mi, yoksa piyasanın karanlık tarafında mı kalacak?


Referanslar:

[1]: Carolo, L. (n.d.). Raspberry Pi Pico vs Arduino: The Differences. ALL3DP. Retrieved April 5, 2021, from https://all3dp.com/2/raspberry-pi-pico-vs-arduino/

26 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör